Sosyal Medyada Taciz.

Sosyal medyada cinsel taciz ya da taciz. Son dönemlerde bu konu sıklıkla karşımıza gelmeye başladı. Bu konuya tam anlayabilmek ve sizlere aktarabilmek adına Türkiye’nin en ünlü avukatlarından biri olan Elvan Kılıç ile bir araya geldik ve cevapları aradık. 

 

Elvan Hanım Cinsel Taciz ya da taciz nedir? 

 

“Taciz sözlü de olabiliyor, fiziki de olabiliyor. Artık insanlar birbirlerine çok rahat ulaşıyorlar. Nasıl ulaşıyorlar, sosyal medya üzerinden. Herkes herkese çok ko-lay ulaşarak istediğini yazabiliyor. Cinsel saldırı ya da sözlü, yazılı taciz olaylarında iletişim problemleri yaşanması bana göre en önemli etken. Benim en çok dikkat ettiğim şey bu. Sosyal medya üzerinden cinsel taciz konusu çok önemli. Bildiğiniz gibi yeni bir kavram bu ve insanlar bununla yeni yeni karşılaşıyor. Kanun koyucu cinsel taciz suçunun işlenebilmesi için fiziksel bir temas aramamış, mağdu-run cinsel amaçlı olarak taciz edilmesini suçun oluşması için yeterli görmüştür. Dolayısıyla internet ortamında kişilere cinsel amaçlı yazılar yazılması, fotoğraf-lar veya teklifler gönderilmesi cinsel taciz suçunun oluşması için yeterlidir. Sosyal medyada tanımadığınız birinin size el sal-laması bile tacize girer. Hiç tanımadığınız birinden sizi rahatsız eden her hareket tacize girer. Sosyal medyadan gönderilen fotoğraflar taciz, nasılsın, iyi misin yaz-mak bile taciz olur. Tam tanımını söyleyecek olursak isteğiniz dışında sizi görsel ya da işitsel olarak rahatsız eden her şey tacizdir.”

 

Taciz edildiyseniz ne yapmalısınız?


Sosyal medya üzerin-den taciz edilen biri bu durumda neler yapmalı, nasıl bir yol izlemeli? “Bu gibi durumlar belgelenebi-liyorsa değer kazanır. Size birisi ayıplı bir fotoğraf, rahatsız edici bir yazı, bir emoji gönderdiği zaman o görüntünün ya da görün-tülerin ve gönderen kişinin profil fotoğrafının ekran görüntüsü alınmalıdır. Bunlar alındıktan sonra en yakın savcılığa giderek suç duyurusunda bulunmalıdır. Sonrasında savcılık bilgisayarın, telefonun yani nereden bu olay gerçek-leşmişse o cihazın IP adreslerinden gerekli takibi yaparak tacizi yapan şahsı bulacaktır. O kişi bulunduktan sonra da davası açılacaktır. Cinsel taciz suçunun basit halinde, failin cezalandırılması mağdurun şikayetine bağlıyken, sosyal medya aracılığıyla taciz eden kişinin cezalandırılması için başlatılacak soruşturma ve kovuşturma için şikayet şartı aranmayacaktır. Yani şikayetinizi geri alsanız bile bu yargılama devam edecek ve suçu işleyen kişi üç aydan iki yıla kadar, suçun çocuklar üzerinde işlenmesi halinde ise altı aydan üç yıla kadar ceza alacaktır. Ancak şartlar oluşursa hükmün geri bırakılması kararı da alınabilir.”

 

Ülkemizde kadın erkek ilişkilerinin başlama yaşı 8’e indi

 

Bu durum çok üzücü bir şekilde küçük yaşlarda da karşımıza çıkıyor. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

 

“Maalesef ülkemizde 7-12 yaş arasın-daki çocukların yüzde 30’u tacize uğru-yor. TÜİK’e göre Türkiye’de çocuklara karşı cinsel saldırı taciz ve tecavüz dava-larında 2008’den günümüze kadar %400 oranında bir artış yaşanmıştır. Bu artışın nedeni maalesef sosyal medya araçlarına çocuklarımızın çok kolay ulaşıyor olma-sında yatmaktadır. Ülkemizdeki en büyük handikap çocuklarımızla iletişimimizin zayıf olması. Bir de sosyal medya alanının çok serbest olması. Yani sosyal medyada biz ne görüyorsak çocuklar da onu görü-yor. Gördüklerini günlük hayatında uygu-lamaya çalışıyorlar. Hatta bu konuda şöyle bir örnek vermek istiyorum. Bu durumun getirdiği etkenlerle ülkemizde kadın erkek ilişkilerinin başlama yaşı 8’e indi. Çocuk annesinin babasının kızacağından kor-karak iletişime geçmiyor. Bizim ebeveyn olarak çocuklarımızla çok fazla iletişim halinde olmamız gerekiyor. Pedagog bir arkadaşım bazı çocuklarla kendisinin bile iletişim kuramadığını söylüyor. Çocuk sürekli olarak kaygı halinde olduğu için iletişim kuramıyor.